روز طبیعت

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

روز 13 فروردین را روز طبیعت نام داده اند. این نامگذاری خیلی خوب است و حاکی از طبیعت دوستی ماست. انتظار می رود در روز طبیعت، به تکریم بیشتر طبیعت بپردازیم و بیش از پیش به فکر حفاظت از آن باشیم. اما دریغ. در روز 13 فروردین جمعیت بسیاری می خواهند از طبیعت استفاده کنند. هر کسی هم مطابق میلش استفاده از طبیعت را معنی می کند. نتیجه آنکه روز طبیعت نه تنها روز تکریم طبیعت نمی شود بلکه روز تخریب طبیعت است. واقعیت آن است که این تخریب ناشی از دو عامل است. یکی عدم آشنایی ما با نحوه برخورد با طبیعت و دیگری، بطور طبیعی، هجوم مردم به طبیعت بیش از ظرفیت آن. در هر حال اگر همه بدانیم که باید در طبیعت چگونه رفتار کنیم، باز هم هجوم اینهمه مردم به طبیعت مشکل ساز خواهد بود. راستش روزهای 13 فروردین مایل نیستم بیرون از خانه باشم. فکر می کردم مردم حداکثر در کنار جاده ها اطراق می کنند و اگر زباله ای هم ریخته می شود یا بوته ای خراب می شود، محدود به حاشیه جاده ها است اما بیانات مدیر کل محترم محیط زیست تهران حاکی از آن است که مردم به مناطق سرخه حصار، ورجین و خجیر نیز وارد شده و خساراتی ببار آورده اند. مناطقی که در شرایط عادی برای وارد شدن حتی یک نفر به آن، نیاز به کسب مجوز دارد!

آثار زیانبارهجوم بیش از اندازه جمعیت را امسال در روز ششم فروردین نیز در تخت جمشید شاهد بودیم. اخبار حاکی از آن است که بازدید 40 هزار نفر از تخت جمشید در یک روز باعث خساراتی به این اثر ارزشمند شده و در ضمن محوطه را نیز مملو از زباله کرده است. ظاهرا علت این هجوم هم آن بوده است که دولت بازدید از موزه ها و آثار باستانی را در روز ششم فروردین رایگان اعلام کرده است!

امیدوارم در سال آینده با تدابیر و برنامه ریزی بهتر دیگر شاهد چنین وقایعی نباشیم.

سبز باشید

 

/ 2 نظر / 19 بازدید
شاهین

سلام و روزگارتون خوش/ به مطلب خیلی خوبی اشاره نمودید که بسیار جای تاسف دارد اتفاقا در همان سفر میانکاله ما هم به همین قضیه رسیدیم که گویا فقط از ما ها که از جاهای دیگر می خواهیم به منطه برویم مجوز می خواهند و چقدر هم سخت این مجوز را می دهند اما سکنه محل و اطراف به راحتی در منطقه تردد می کنند و حداکثر سختگیری گشتن ماشینهایشان هست که احتمالا ادوات صید و شکار به همراه نداشته باشند!

سجاد

ضمن عرض سلام بی تعارف بگم واقعا سايت پر باری داری من که استفاده بردم اميد وارم به نوشتن مطالب واقعا زيبايتادامه دهی و من حقيريه پيشنهاد دارم البته هنوز به اصطلاح پخته نيست امدوارم به کمک شما وديگر دوستان تکميل بشه اون پيشنهاداينه که تو يه جايی در ماه (ماههايتعطيل)اونايي که ميتونن دور هم جمع بشن وتبادل اطلاعات کنن(البته حضوری)در آخر اگر پيشنهادم مزخرف بود ببخشيد به اميد ديدار