حیات وحش

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

چند وقت پیش فرصتی پیش آمد تا دیدار کوتاهی داشته باشم از منطقه حفاظت شده ای در هلند. این منطقه در واقع بصورتی تقریبا مصنوعی ایجاد شده است، بدین ترتیب که سالها پیش تعدادی از حیوانات وحشی اعم از گوزن قرمز، گاو وحشی، اسب وحشی و برخی حیوانات دیگر را از کشورهای دیگر به این منطقه آورده و رها کرده اند. در ضمن دور منطقه را نیز حصار کشیده اند. حیوانات رها شده به مرور با محیط تطبیق یافته و تکثیر شده اند به نحوی که امروزه تعداد بسیار زیادی از آنها در منطقه مشاهده می شود. در ضمن این منطقه بخاطر امنیت بالایی که دارد جاذب بسیاری از پرندگان مهاجر شده است. بازدید از این منطقه بسیار جالب بود. به دلیل فقدان شکارچیان قانونی و غیرقانونی، حیوانات تقریبا ترسی از انسان نداشتند. افراد می توانستند در بخشهایی از منطقه آزادانه رفت و آمد کنند. البته برای بازدید از برخی قسمتها، باید با رنجرها همراه شد. پرندگان نیز به وفور یافت می شدند. البته آنها بیشتر واهمه داشتند. تلاش کردم مقداری فیلم و عکس تهیه کنم که برخی از آنها را مشاهده می فرمایید. نکات جالب در بازدید از منطقه عبارت بودند از مدیریت خوب، فقدان شکارچیان غیرمجاز، آزادی افراد برای بازدید از منطقه، تمیزی منطقه، و البته حیواناتی که می شد تقریبا به راحتی از آنها عکس تهیه کرد. البته کیفیت عکسهای تهیه شده چندان چنگی به دل نمی زند اما برای من تهیه آنها بسیار لذت بخش بوده است.

 

نمای عمومی منطقه

 

گوزنهای قرمز

 

فیگور گوزنهای قرمز در مقابل دوربین

 

اسبهای وحشی

 

گاو وحشی

 

پرنده شکارچی

 

مرغابیها

 

مرغابیهای کله سبز

 

یک جفت قوی زیبا

 

 

/ 5 نظر / 23 بازدید
شاهین

عکسها زيبا و مطلب جالب بود. راستش به اين فکر کردم که با همه بلاهايی که سر محيط زيست ايران در اين ربع قرن اخير آمده باز هم جاهايی داريم که با محافظت خوب و البته تغيير نوع نگاه و تفکر ما و آموزش افراد محلی می تواند به طور طبيعی به همچين جاهايی تبديل شود ولی افسوس که...

mhmd

جناب آقای کوله کش عزيز. با تشکر فراوان بابت زحمتی که کشيديد. عکسها يکی از يکی زيباترند. تصوير نمای کلی که زيبائی و بکارت منطقه را نشان ميدهد و عکسهای ديگر. عرض به خدمت شما به تبع صحبت آقا شاهين اينطور بنظر می رسه که طبيعت مملکت ما هنوز از شرايط طبيعی خارج نشده و کافيه که بحال خودش رها بشه تا بازيافت بشه. در مقايسه با طبيعت اروپا که احياء آن بيشتر سمت و سوی مصنوعی شدن را بخود گرفته. باز هم تشکر.

عمو علي

کوله کش عزيز ، سلام گرم بنده را پذيرا باشيد. ممنون از مطالب و عکسهای زيبايت. در ضمن آقا من تازه الان ديدم که توی پست قبليتون چطور بنده را شرمنده فرمودين و کلی خجالت زده شدم... ما شاگرد همه دوستان هستيم و فقط يک طبيعتمرد و طبيعت گرد ساده.... هميشه شاد باشيد....

mhmd

جناب آقای کوله کش. فراموش کردم يادآوری کنم که مدتی است وبلاگ شما را اضافه کرده ام. لينک داده ام. البته اگر قابل بدانيد.

bahram sport fisher man

خيلی زيباست.مطلب جالبی بود.من از اروپا اطلاع چندانی ندارم.ولی در مورد کانادا و امريکا ميدونم که ۹۸ درصد حيوانات قابل شکار و همينطور ماهيها ،يا پرورش داده ميشوند و يا بهشون هرمن تقويتی تزريق ميشود.که اين حالت وحشی بودن و دست نخردگيه طبيعت رو از بين برده.البته اين موضوع مواردی مثل بی نظمی و رعايت نکردن قانون رو در ايران نمیپشونه.سبز باشيد.