تفنگ ساچمه زنی

 

به نام یکتا معبود<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام به همه دوستانی که به اینجا سر می زنند و طبیعی است که انتظار داشته باشند با هر بار مراجعه مطلب جدیدی بخوانند. متاسفانه شرایط کاری من به گونه ای است که نمی توانم فرصت زیادی برای نوشتن مطلب در این وبلاگ اختصاص بدهم. برخی از این مشکلات را جناب طبیعت مرد در وبلاگش توضیح داده اند. مضافا اینکه من متاهل هستم و باید بخشی از اوقاتم را به خانواده اختصاص بدهم. بنابراین دیر شدن درج مطالب جدید را، عدم توجه به خوانندگان وبلاگ تلقی نکنید. البته واقعیت این است که از آنجا که می خواهم مطلب درخوری ارائه بدهم، ناچارم قدری وسواس داشته باشم. الان که فصل شکار نیست، سلسله مطالبی درخصوص سلاحهای شکاری درج می کنم. امیدوارم در زمان مناسب انواع دیگری از مطالب در زمینه های دیگر نیز عرضه کنم. راستش خیلی ایده ها در سر دارم که متاسفانه با زمان کمی که در اختیار دارم عملی کردن آنها دشوار است. به هر حال امیدوارم مطالب مفید و سودمند باشند. خواهشمندم هر یک از دوستان که به اینجا مراجعه می کنند و مطالب را مطالعه می کنند، پیامی هم بگذارند تا من هم از نطرات آنها استفاده کنم. خوبی وبلاگ آن است که ارتباطی دوطرفه را برقرار می کند. اجازه بدهید من هم از این امکان بهره مند شوم. باز هم از همه دوستانی که در وبلاگشان به اینجا لینک داده اند سپاسگزارم.

 

چند نکته

در یکی از کامنتها آقای بابک چند سوال مطرح کرده اند: « تک گلوله با زابوت چه فرقی داره و با هر تفنگی ميشه شليک کرد و در تفنگ ساچمه زن نظامی چه ساچمه ای استفاده ميشه و درمورد چهار پاره های دارت مانند که در بعضی فیلم ها دیده میشه توضیح بدی». تفاوتهای این دو عبارتند از:

  • تک گلوله از سرب نرم و زابوت از فلز سخت تری مثل برنج درست می شود.
  • تک گلوله پس از شلیک دوران نمی کند اما زابوت وقتی با تفنگ مخصوص آن که خاندار است شلیک شود حتما دوران خواهد کرد. برخلاف تصور و تبلیغاتی که وجود دارد به نظر نمی رسد تک گلوله هایی که اصطلاحا به تک گلوله خاندار (Rifled Slug) موسوم هستند، پس از شلیک دارای دوران باشند. بلکه سر سنگینتر آنها نسبت به دم باعث می شود که تک گلوله دارای ثبات نسبی باشد.
  • تک گلوله معمولی، معمولا داخل ود قرار نمی گیرد (در مورد ود توضیح خواهم داد) اما زابوت داخل یک غلاف پلاستیکی قرار می گیرد. بنابراین قطر زابوت کوچکتر از قطر تک گلوله است. البته امروزه تک گلوله هایی هم ساخته می شود که داخل ود قرار می گیرند تا با لوله تماس نداشته باشند.

به هیچ وجه نباید زابوت را در تفنگهای معمولی شلیک کرد بخصوص تفنگهایی که دارای چوک هستند (در مورد چوک توضیح خواهم داد).

من دقیقا نمی دانم در تفنگهای ساچمه زنی نظامی از چه ساچمه ای استفاده می شود. لیکن احتمالا از ساچمه های درشت و چارپاره استفاده می شود.

در مورد چارپاره های دارت مانند عرض می کنم که انواع گلوله ها برای فشنگ ساچمه زنی ساخته و عرضه شده است (البته نه در ایران). یکی از این فشنگها پر از دارتهای ریزی هستند که تصویر آن را در میان تصاویر خواهید دید. البته تنوع فشنگ ساچمه زنی بسیار زیاد است و یکی از جذابیتهای این نوع تفنگ هم در همین تنوع است.

 

قبل از ادامه بحث مایلم یک توصیه جدی را تکرار کنم و آن رعایت جوانب ایمنی در کار با اسلحه است.

 

احتیاط: هیچگاه به سلاح اعتماد نکنید. هیچ گاه سلاح را به سمت چیزی که نمی خواهید از بینش ببرید نگیرید، حتی سلاح خالی را. بجز در زمانی که می خواهید با سلاح تیراندازی کنید، در آن فشنگ نگذارید زیرا بعضی اوقات به دلایل مختلف ممکن است مکانیزم سلاح خراب شده باشد و شلیک ناخواسته اتفاق بیافتد. بخصوص در سلاحهایی که با گذاشتن فشنگ در آنها، مسلح هم می شوند. یکبار سلاح دولولی را دیدم که با گذاشتن فشنگ در لوله های آن و بستن تفنگ، فشنگها بطور خودکار شلیک می شدند. هنگام گذاشتن فشنگ در سلاح، دقت کنید لوله سلاح به سمت مطمئنی باشد. اگر سلاح ندارید و قصد خرید سلاح دارید، ابتدا مطمئن شوید که می توانید مسوولیت فوق العاده سنگین داشتن سلاح را بپذیرید. مسوولیت سلاح، فقط و فقط با دارنده و مالک آن است. مسوولیت هر اتفاق ناگواری که در اثر استفاده از سلاح بیافتد، فقط و فقط به عهده مالک آن است. اگر دارای اسلحه هستید، اعضای خانواده را از آن نترسانید بلکه با آموزشهای کافی، اجازه بدهید آنها نیز با نحوه مناسب رفتار با سلاح آشنا شوند.

 

همانطور که قبلا هم گفته ام این مطالب حاصل مطالعات من در منابع خارجی و بعضا داخلی است. برخی از مطالب از مباحث گروه شکار و اسلحه ایران استخراج شده است. عمده تصاویر نیز از سایتهای اینترنتی خارجی استفاده شده است. مطمئنا مطالب خالی از اشتباه و اشکال نیست و همه آنها به عهده من است. نظرات شما می تواند مرا در اصلاح آنها یاری دهد.

 

 

 

 

 

 

 

چارپاره دارت مانند (FLECHETTE)

 

تفنگ ساچمه زنی

تفنگهای ساچمه زنی (Shotgun) در نمره های (Gauge) مختلف عرضه می شوند. معروفترین نمره ها عبارتند از 10، 12، 16، 20، 28 و 410. در جدول زیر قطر داخلی لوله این نمره ها بیان شده است. در ایران متداولترین نمره ها که درضمن برای آنها سهمیه فشنگ داده می شود نمره های 12 و 16 هستند.

 

قطر داخلی لوله نمره های مختلف  تفنگهای ساچمه زنی

نمره

10

12

16

20

28

410

اینچ

775/0

729/0

667/0

617/0

550/0

410/0

میلیمتر

69/19

52/18

94/16

67/15

97/13

41/10

 

یکی از ویژگیهای مهم در لوله تفنگهای ساچمه زنی وجود بخشی از سر لوله است که به چوک (Choke) موسوم است. چوک عبارت است از بخشی از سر لوله تفنگ که قطر داخلی آن کمتر از قطر لوله اصلی است. نقش چوک عبارت است از تعیین میزان پراکنش ساچمه ها. هرقدر چوک یک لوله گشادتر باشد، ساچمه ها دارای پراکنش بیشتر و هرقدر چوک تنگتر باشد پراکنش ساچمه ها کمتر خواهد بود. بدین ترتیب برای هدف قرار دادن اهدافی که نزدیکتر هستند از چوک گشادتر و برای هدف قرار دادن اهدافی که دورتر هستند از چوک تنگتر استفاده می شود. چوک برخی از تفنگها ثابت (Fixed Choke) بوده و تغییر نمی کنند. برخی از تفنگها دارای چوک متحرک (Mobile Choke) هستند. به عبارت دیگر لوله های کوچکی وجود دارند که به سر لوله وصل می شوند و امکان تعویض آنها وجود دارد. در برخی از تفنگهای تک لول هم چوکهای متغیر (Variable Choke) وجود دارد. چوک متغیر قطعه ای است که به سر لوله وصل شده و دارای پیچ تنظیم است و با تنظیم پیچ می توان لوله را تنگتر و یا گشادتر کرد.

همانطور که گفته شد چوکهای مختلفی از نظر اندازه وجود دارد. کشورهای مختلف از استانداردهای مختلفی برای نامگذاری یا علامت گذاری چوکها استفاده می کنند. در جدول زیر نامگذاری چوکها و اندازه آنها نسبت به قطر داخلی لوله تفنگ بیان شده است.

 

مشخصات چوکهای پنجگانه اصلی

 

/ 17 نظر / 333 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سجاد

سلام دوست عزيز آقا محشر بود (بيست بيست بود) آدم واقعا از خوندنش سير نمی شد کيفيت عکساتون حرف نداشت راستی منم از عزيزانی که می خوان خودشون فشنگ پر کنن عاجزانه تقا ضا دارم واقعا مراقب سلامتی خودشون باشن .آقای کوله کش تا جايی که من خبر دارم تو سهميه ی که به شکارچی ها هر فصل می دن فقط فشنگ های شماره ۳ و۴ و۵ رو می دن وتا جايی که من اطلاع دارم فروش فشنگ ممنوعه پس از کجا بايد بقيه ی فشنگ هارو تهيه کرد؟البته اگه جسارت نشه میخوام در مورد ساچمه های که برای شکار هر پرنده به کا می ره یکم از این اطلاعات ناقص خوندم به عرض برسونم برای مرغابی اگه سر سبز باشه ساچمه ۴ واگه جره (خوتکا ) باشه ساچمه ۵ مناسبه بعد برای کبوتر ساچمه ۴ وحتما برای کبوتر جنگلی(البته بالاخره من خودم اسم اين پرنده رو نفهميدم يکی ميگه فاخته و...) حتما از ساچمه ۳ استفاده کنين واگه اهل خوردن خرگوش هستين(البته زبونم لال)از ساچمه۳ استفاده کنين. راستی بازم ممنونم از اين مطلب توپت يه چيز ديگه حتما يه سر به لينک علی بزن ونظرتودر مورد مقوله ی شکار بگو.خيلی ممنون واقعا عالی بود

علیرضا

با سلام ممنون از مطالب دقيق و تخصصی شما که راه بسيار خوبی برای آموزش مبتدیان در بحث شکار است. موفق باشيد.

عمو علي

آقا شاهکار بود! يعنی يک درجه کامل تر از اين امکان نداشت. هميشه شاد باشيد و بر قرار. تيغتون هم بررررا

mehdi_rk

سلام خسته نباشی کوله پرباری داری بسيار عالی بود ما چند روز پيش رفتيم شکار کلاغ (سر باغ) چيزی نتونستيم بزنيم اگه امکان داره يه مقدار در مورد شکار پرندگان در حال حرکت توضيح بده راستی من شنيدم تا سه سال نمی خوان سهميه بدن

امير بهرامي

وبلاگ ، از صعود اورست تا سقوط انسانيت ، آپديت شد. بخش اول ناگفته هاي اورست 84 را در اين وبلاگ بخوانيد و براي دوستان خود ميل كنيد . در بخش اول از زماني كه خبر ادم شدن ليلا را شنيدم وقايع روزهاي بعد را به ترتيب بازگو نموده و تمام كوشش خود را بكار گرفتم تا هيچ مطلبي هرچند بي اهميت از قلم نيافتد.در بخش هاي بعد در قسمتهايي كاملا مجزا با توجه به مدارك موجود درارتباط با صحت و سقم مطالب ارائه شده مفصلا بحث خواهد شد. پس تا ارائه بخش هاي بعدي در آينده اي نزديك بدرود . www.everestexpedition1384.blogspot.com

علی

لطفا درباره قيمت تفنگ های ساچمه ای توضيح بدين دولول روی هم. و ايا تفنگ نو هم در بازار هست و خود ايران تفنگ ميسازد؟ وتفنگ برای شکار با تفنگ برای مسابقات فرق دارد؟

پرويز قمريان

باسلام وبلاگ بسيار مفيدی داريد اگر اطلاعاتی در مورد مگسک دومی که برروی لول تفنگ های ساچمه زن روی هم قرار دارد ونحوهنشانه روی آن برروی هدف میدانید برایم بفرستید باتشکر از بذل عنایت شما .

محمد

با سلام و عرض خسته نباشید به شما استاد محترم لطفا در مورد تفنگ ۲۷۰ ايران از نظر کيفيت و سهميه و مدلهای مرغوب آن مرا راهنمايی فرماييد(از نظر سال ساخت تفنگ صحبتهای متفاوتی شنيده ام)

احسان

سلام من یکی از دوستام ساچمه زنی ترکیه داره ازونجاکه ساج این تفنگا مثل چیزای دیگش الکیه یه بار نمیدونم چی ریخته بود توی کوله ومن تفنگو کذاشته بودم توی کوله قسمت کمرش یعنی جایی که فشنگ میخوره ساجش کلا رفته و زنگ زدکی داره با چه ماده ای باید تمیزش کنم؟ لطفا جوابو برام میل کنید