كوله كش


پاسخ

 

سلام

متشكر از دوستاني كه به اين وبلاگ سر زدند و دوستاني كه يادداشت گذاشتند. عذر مرا بخاطر تاخير در نوشتن مطالب بپذيريد. كارهاي روزمره زندگي باعث مي شود كمتر بتوانم وبلاگ را روزآمد كنم. خوشحالم كه مطلب من در مورد خريد تفنگ ساچمه زني براي برخي از دوستان مفيد بوده است.

خدمت آقا بهرام (ماهيگير) عرض مي كنم كه عكس مربوط مي شود به يكي از شكارگاههاي استان تهران که براي شكار كبك به آنجا مي روم. تشكر از معرفي صفحه مربوط به شكار در سايت سازمان حفاظت محيط زيست.

خدمت آقا فرهاد عرض مي كنم كه متاسفانه مدتي است كه از قيمت تفنگهاي ساچمه زني بي خبرم. اما بطور كلي بايد عرض كنم كه ارزانترين تفنگهاي ساچمه زني مربوط به تفنگهاي تك لول تركيه است كه در ايران بنام دوعقاب شناخته مي شود و در واقع مربوط به كارخانه هوگلو در تركيه است. بعد از آن تفنگ تك لول ايراني موسوم به نخجير ١ است و بعد از آن به ترتيب ساير تفنگهاي تك لول اروپايي و آمريكايي و روسي، تفنگ دولول نخجير ٢،  تفنگهاي دولول كنار هم تركيه، تفنگهاي دولول روي هم تركيه، تفنگهاي اتوماتيك و دستكش چندتير تركيه، تفنگهاي دولول اروپايي و تفنگهاي اتوماتيك و دستكش اروپايي و امريكايي قرار دارند. توصيه من اين است كه چنانچه مايل به خريد تفنگ تركيه اي هستيد در جستجوي ماركهاي معروف و اصطلاحا كارخانه اي باشيد گرچه تعداد آنها چندان زیاد نیست. مثلا

 هوگلو

سارسيلماز

خان شات گان

وورسان

چيفت سان (Çifsan Av Tüfekleri)

و ...

در ترکیه حدود 160 سازنده تفنگ ساچمه زنی وجود دارد. برخي از سازندگان كوچك تفنگ در تركيه هستند كه اصطلاحا تفنگهاي كارگاهي توليد مي كنند و معمولا اسم كارخانه هاي معروف اروپايي را روي تفنگهاي خود حك مي كنند اما محصولاتشان از مرغوبيت خوبي برخوردار نيستند اما به دلیل ارزانی محصولاتشان، مورد توجه قاچاقچیان هستند و بنابراین شما این سلاحها را بیشتر می بینید. با اینهمه من بارها سلاحهای ترکیه ای مرغوب را در اسلحه فروشیها دیده ام که در ضمن کاملا هم نو بوده اند. شایان ذکر است که معمولا خريد از اسلحه فروشان گرانتر از خريد از دارندگان سلاح تمام مي شود.

خدمت آقا مسعود عرض مي كنم كه اطلاعات زيادي در مورد سلاحهاي بادي ندارم اگرچه خيلي به آنها و بخصوص انواع قوي آنها علاقه مندم. مي توانيد اطلاعات فني مربوط به تفنگهاي بادي را از سايت سازندگان آنها بگيريد. یکی از این سازندگان بسیار مشهور در ایران دیانا است.

در مورد تفنگ ديانا ٣٥٠ مگنوم هم مي توانيد كاتالوگ موجود در سايت ديانا را دانلود كنيد و اطلاعات آنرا بخوانيد. در اروپا به يك نوع ساچمه فولادي با دنباله پلاستيكي برخوردم كه با استفاده از تفنگ بادي گامو از فاصله ٢٥ متري ورق آهني به ضخامت ٢ ميليمتر را سوراخ كرده بود و واقعا برايم جالب بود. تفنگهاي بادي بسيار قوي وجود دارد كه با آنها حتي شكارهاي بزرگ هم زده مي شود البته این نوع سلاحها در ايران وجود ندارند. در این زمینه می توانید به اینجا مراجعه فرمایید:

یادآوری این نکته ضروریست که شکار با سلاح بادی و حتی تفنگ خفیف یا تفنگهای با کالیبر کوچکتر از 6 میلیمتر در ایران ممنوع است.

 

ساچمه سر فولادی

 

آقا رستم عزيز از وبلاگ يا سايت شكار و طبيعت ياد كرده اند. البته من نگارنده آن وبلاگ را كه ظاهرا از اهالي مشهد هستند نمي شناسم اما برايشان آرزوي سلامتي دارم. سايت بسيار جالبي داشتند.

خدمت عموعلي (طبيعت مرد) عرض مي كنم كه من در خارج از كشور ساكن نيستم. درضمن معلومات من به هيچ وجه به حد اطلاعات جنابعالي و ساير دوستان نيست و فقط تلاش مي كنم مطالبي را كه ياد گرفته ام جمع بندي كنم. اين نهايت لطف شما است اگر لينك وبلاگ كوله كش را در وبلاگ خودتان بگذاريد. البته من هنوز فرصت نكرده ام نحوه گذاشتن لينك را ياد بگيرم. وقتي ياد گرفتم، لينك وبلاگهاي خوبي را كه معمولا به آنها سر مي زنم قرار خواهم داد، بخصوص از خجالت آقا شاهين درخواهم آمد.

سبز باشید

 

 


كوله كش